Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

dokumenty do kredytu hipotecznego

źródło; www.kvmortgages.com

Jeżeli chcemy uzyskać kredyt hipoteczny, musimy przygotować się na wieloetapową procedurę. Na każdym z poszczególnych etapów będziemy musieli okazać określone dokumenty. Oczywiście wymogi banków pod tym względem mogą się nieznacznie różnić, niemniej jednak warto zapoznać się ze standardową listą dokumentów potrzebnych do otrzymania kredytu hipotecznego. Dla ułatwienia dzielimy ją na kilka części. W każdej z nich wymienione są dokumenty z innej grupy.

Dokumenty potwierdzające tożsamość kredytobiorcy

Pierwszym dokumentem, o którego okazanie poprosi nas pracownik banku będzie oczywiście dowód osobisty. To jednak nie wszystko, może być bowiem potrzebny drugi potwierdzający naszą tożsamość dokument ze zdjęciem, taki jak prawo jazdy lub paszport.

Jeśli mamy współmałżonka, a nieruchomość chcemy kupić tylko my, będziemy musieli okazać w banku intercyzę, czyli małżeńską umowę poświadczającą rozdzielność majątkową.

 W przypadku, gdy jesteśmy ze współmałżonkiem w separacji lub po rozwodzie, przygotujmy stosowne orzeczenie sądu o rozwodzie lub separacji.

Dokumenty potrzebne do oceny zdolności kredytowej

kredyt hipotecznyJeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, na początku będziemy musieli przedłożyć zaświadczenie z firmy, które potwierdza fakt naszego w niej zatrudnienia oraz wysokość zarobków. Musi być ono oczywiście poświadczone przez osoby do tego upoważnione. W przypadku gdy mamy na swoim koncie jakieś obciążenia (alimenty, zajęcia komornicze), to również musi być uwzględnione w treści zaświadczenia o wysokości zarobków. To nie wszystko: musimy też mieć ze sobą wyciągi z konta osobistego, w zależności od banku z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Niektóre banki wymagają takiego wyciągu z ostatnich 12 miesięcy, a nawet kopii ostatniego PIT-a, poświadczoną oczywiście w Urzędzie Skarbowym, do którego należymy.

Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy prowadzimy działalność gospodarczą. Wówczas musimy mieć ze sobą naprawdę sporo dokumentów. Mowa tu o: decyzji o nadaniu numeru REGON i NIP, zaświadczeniu z ZUS-u o niezaleganiu ze składkami, zaświadczeniu z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami oraz zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Potrzebna będzie także ostatnia deklaracja PIT. To nie wszystko, bank musi przecież ocenić bieżące dochody osoby ubiegającej się o kredyt hipoteczny, dlatego też na pewno zażąda decyzji Urzędu Skarbowego o wysokości podatku lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Tak jak w przypadku osoby zatrudnionej na umowę o pracę, będą potrzebne również wyciągi z rachunku, w tym wypadku zarówno z rachunku prywatnego, jak i firmowego.

dokumenty potrzebne do kredytu Dokumenty dotyczące nieruchomości

To, jakich dokumentów zażąda bank, będzie zależeć m.in. od tego, czy daną nieruchomość kupujemy na rynku pierwotnym czy wtórnym. Jeszcze inaczej sytuacja będzie przedstawiać się, gdy ubiegamy się o kredyt hipoteczny na budowę domu. W niniejszym artykule postanowiliśmy skupić się na rynku pierwotnym oraz wtórnym.

W przypadku rynku pierwotnego bank będzie wymagał szeregu dokumentów. W większości z nich będziemy musieli okazać: umowę przedwstępną z deweloperem, odpis KRS dewelopera, odpis z księgi wieczystej gruntu, na którym budowany jest dom mieszkalny, wypis z ewidencji rejestru gruntów czy decyzję o pozwoleniu na budowę. Po za tym zażąda też promesy z banku kredytującego inwestycję o bezobciążeniowym zwolnieniu z hipoteki. Bank kredytujący ma obowiązek wydać zaświadczenie potwierdzające, iż w chwili wydzielenia własności bank kredytujący zakup domu czy mieszkania będzie mógł dokonać wpisu do hipoteki.

Jeżeli decydujemy się na zakup nieruchomości na rynku wtórnym, bank na początku zażąda od nas umowy przedwstępnej sprzedaży (akt notarialny lub zwykła umowa cywilno-prawna). Następnie będziemy musieli przedłożyć oświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej o: księdze wieczystej prowadzonej dla działki, na której znajduje się budynek lub budynku, w którym mieści się mieszkanie oraz o braku obciążeń finansowych interesującej nas nieruchomości. Poza tym musimy mieć też ze sobą dokument, który potwierdza, że osoba zbywająca daną nieruchomość ma prawo własności do niej (odpis z księgi wieczystej).

Inne potrzebne dokumenty

Pamiętajmy, by okazać również dokumenty wyjaśniające inne nasze zobowiązania takie jak np. spłacanie rat, kredytu gotówkowego czy posiadanie kart kredytowych.

 

Podobne porady

  • kredyt hipotecznyCzy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?
    Wzięcie kredytu hipotecznego to z reguły zobowiązanie na kilkadziesiąt lat. Niestety nigdy nie mamy pewności, jaka będzie nasza sytuacja finansowa za dekadę czy dwie. Dlatego też, w “lepszych” czasach...
  • kredyt hipotecznyCzym różni się kredyt hipoteczny od mieszkaniowego?
    Pojęcia “kredyt hipoteczny” oraz “kredyt mieszkaniowy” bardzo często stosowane są przez nas zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że nie oznaczają one dokładnie tego samego. Pisząc w skrócie: każdy kredyt...
  • kredyt refinansowyCo to jest kredyt refinansowy?
    Większości osobom obiło się pojęcie kredytu refinansowego. Nie każdy jednak wie dokładnie, na czym on polega. Pisząc w najprostszych słowach, refinansowanie kredytu nie jest niczym innym, jak po prost...
  • źródło: abcofinternetmarketing.co.zaLeasing czy kredyt inwestycyjny – co wybrać?
    Firmy, zarówno duże, jak i te zatrudniające niewiele osób, muszą ciągle się rozwijać. W innym wypadku szybko zostaniemy wyprzedzeni przez konkurencję. Zakup kolejnych urządzeń czy pojazdów oraz ro...
  • kredyt gotówkowy onlineKredyt gotówkowy online – podstawowe informacje
    W dzisiejszych czasach większość z nas nie wyobraża sobie egzystowania bez komputera i Internetu. W ten sposób załatwiamy coraz więcej spraw: szukamy informacji, robimy zakupy, sprawdzamy rozkład jazd...