Marzysz o własnym samochodzie? Jak wiadomo, auto to najczęściej zakup na lata, dlatego też nie chcesz nabywać pojazdu z najniższej półki. I tu pojawia się problem: nie masz oszczędności, by zapłacić za samochód od razu. Jedni znajomi polecają, by wziąć kredyt samochodowy, inni optują za kredytem gotówkowym. I teraz sam już nie wiesz, na który z nich się zdecydować… W tym krótkim artykule postaramy się choć częściowo pomóc ci w podjęciu decyzji.
Kredyt samochodowy
Zaletą tego rodzaju kredytu jest to, że koszty, które ponosi kredytobiorca są niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego. Dlaczego tak się dzieje? To proste: bank nie musi się tak bardzo zabezpieczać. Zabezpieczeniem jest w końcu samochód, który – w razie kłopotów ze spłatą rat, może zostać sprzedany.
Wzięcie kredytu samochodowego warto rozważyć wówczas, gdy mamy na oku nowe auto, a nie używany samochód. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że dealer samochodowy, u którego zamierzamy kupić nasze wymarzone cztery kółka, współpracuje z bankami, a co za tym idzie, może zaproponować nam o wiele korzystniejsze warunki od tych, które otrzymalibyśmy bez jego udziału. Dealer nie tylko pomoże nam w załatwianiu wszelkich formalności, ale może też wynegocjować zobowiązanie bezodsetkowe ze spłatą należności w kilku ratach (oczywiście zależeć to będzie od banku, z którym on współpracuje) czy dodatkowe promocje (do tych najbardziej popularnych należą tańsze pakiety ubezpieczeniowe).
Na początku napisaliśmy, że kredyt samochodowy jest polecany w przypadku, gdy decydujemy się na nowy pojazd. Jeżeli upatrzyłeś sobie auto używane, bank może odmówić jego skredytowania. Wiele banków wymaga, by wiek auta używanego, na które bierzemy kredyt, w momencie zakończenia jego spłaty nie przekraczał dziesięciu lat. Nic dziwnego, jak już wspomnieliśmy, korzystniejsze warunki dla kredytobiorcy wiążą się z tym, że bank ma zabezpieczenie w postaci samochodu. Nic dziwnego zatem, że nie może nim być stary, zużyty pojazd. Osoba biorąca kredyt samochodowy na zakup auta używanego ponosi z reguły dodatkowe koszty (np. obowiązek objęcia auta ubezpieczeniem autocasco przez cały okres trwania kredytu).
Po zapoznaniu się z zaletami i wadami kredytu samochodowego już prawie się na niego zdecydowałeś? Daj sobie czas , może się bowiem okazać, że akurat dla ciebie lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie kredytu gotówkowego. Jego zaletą jest przede wszystkim to, że w momencie jego brania, nie musisz mieć jeszcze na oku żadnego konkretnego samochodu. Rozglądaniem się za nim możesz zająć się dopiero wówczas, gdy masz już gotówkę na koncie.
Jeśli upatrzyłeś sobie samochód używany, nie musisz już martwić się, że bank może mieć względem tego jakieś obiekcje. W tym wypadku bank nie będzie ingerował w dokonany przez ciebie wybór. Możesz stać się właścicielem samochodu w dowolnym wieku i o dowolnym źródle pochodzenia. Samochód nie stanowi tutaj zabezpieczenia banku, zatem nie masz obowiązku decydowania się na autocasco.
Za większą elastyczność kredytobiorca musi oczywiście zapłacić. Kredyty takie są wyżej oprocentowane. Jeżeli to właśnie na taki kredyt chcesz się zdecydować, koniecznie rozejrzyj się w przynajmniej kilku bankach pod kątem proponowanych przez nich promocji.