Od wielu lat leasing uchodzi za najpopularniejsze źródło finansowania zewnętrznego w firmach. Jeśli i ty zastanawiasz się nad nim, musisz najpierw uściślić, czy chodzi ci o leasing operacyjny czy finansowy. Aby to zrobić, trzeba najpierw poznać, czym różnią się one między sobą. I tego właśnie dowiesz się z poniższego artykułu.
Leasing operacyjny
Zwany jest inaczej leasingiem usługowym. Chodzi w nim o czasowe przekazanie danego dobra inwestycyjnego w użytkowanie leasingobiorcy przez leasingodawcę. Umowa leasignu operacyjnego musi być zawarta na czas określony. W umowie takiego rodzaju leasingu leasingobiorca może uzyskać prawo zakupu leasingowanego przedmiotu po jej zakończeniu za z góry ustaloną wartość końcową, która powiększona jest o podatek VAT. Raty leasingowe uznawane są tutaj za koszt uzyskania przychodów leasingobiorcy, przez którego przedmiot ten nie jest jednak amortyzowany. Po upłynięciu okresu obejmującego leasing, można zdecydować się na jedną z trzech możliwości, mianowicie: odsprzedanie przedmiotu osobie trzeciej, sprzedaż leasingobiorcy lub kolejne przedłużenie umowy.
Leasing finansowy
Ten rodzaj leasingu zwie się inaczej leasingiem kapitałowym. Podobnie, jak w przypadku leasingu operacyjnego, w nim również chodzi o czasowe przekazanie danego dobra w użytkowanie leasingobiorcy. Tutaj także umowa musi być zawarta na czas określony. W tym wypadku przedmiot leasingu jest już amortyzowany przez leasingobiorcę. Po zakończeniu umowy, z chwilą uiszczenia ostatniej raty, leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu wziętego w leasing.